אודות

מכביבול הוקם בדצמבר 2012 במטרה לנסות ולהסביר את תופעת יואב זיו. אם תשאלו כל מכביסט מה דעתו על יואב זיו, רוב הסיכוים שהוא מיד יתחיל לדבר בשליליות על המגן השמאלי של מכבי. בקלות אפשר לקבוע שזיו הוא השחקן הכי פחות אהוב על האוהדים ומבחינתם הם היו משחררים אותו כבר אתמול. גם מרבית הפרשנים בארץ לא מהססים לתת ביקורת על המגן השמאלי ולמרות כל זאת, זיו שרד את אוסקר, סוזה וג'ורדי. מדי שבת אנחנו ממשיכים לראות את מגן בעל שיער הפטרייה שלו שכבר לא השתנה במשך עשור רץ באגף השמאלי ומרים הישר לראשם של שחקני היריב.

האם ייתכן שאנחנו מפספסים משהו בגלל שאנחנו מושקעים רגשית בקבוצה? האם הסטיגמה על יואב זיו אמיתית או שבאמת מדובר בשחקן הרכב לגיטימי לקבוצה שרצה לאליפות? על שאלות אלו ועוד ננסה לענות בבלוג בעזרת ניתוחים סטטיסטים וטקטים של משחקי מכבי.

לצערנו, הכדורגל הישראלי רחוק שנות אור מטרנד הסטטיסטיקה השותף את הספורט העולמי. הצלחת קבוצת הבייסבול של אוקלנד בראשות בילי בין והספר "מאניבול" פתחו את העיניים לאנשים לא רק בבייסבול אלא בכל ענפי הספורט וכיום אין ענף שלא עבר לניתוחים אנליסטים. כאן חשוב לנו לציין שזה הפעם האחרונה שהמונח "מאניבול" יופיע בבלוג זה. יש המון ללמוד מאיך שאוקלנד פעלו אך בשורה התחתונה "מאניבול" הוא קונספט מעולה להשרדות של קבוצה קטנה בעלת תקציב דל הנאבקת בין קבוצות גדולות ועשירות וכמו שאנחנו יודעים, מכבי היא לא קבוצה קטנה. אנחנו "מכביבול".

המטרה של הבלוג היא להאיר את הנעשה על הדשא. אנחנו רוצים יותר מידע, אנחנו צמאים לניתוחים אמיתים אבל עיתונות הספורט בארץ מפחדת להיכנס לעומק לנושא בגלל רייטינג והעובדה שהם מנסים לשרוד בעידן הטכנולוגי הנוכחי. רק תחשבו עד כמה אובייקטיבי העיתונאי שנותן את הציונים לשחקנים בסיקור המשחק ביום ראשון בבוקר. האם הוא עדיין יתן ציון מסוים אם ידע ש-90% מהמסירות של זיו היו מדויקות. מה לגבי כמות הק"מ שדאבור רץ? אז מה אם מיכה לא כבש או בישל, ייתכן שהוא גם לא איבד את הכדור.

המספרים לא משקרים וזה לא משנה מי הסוכן של אותו שחקן. אם הוא היה טוב בשבת, המספרים יציגו זאת.

הכדורגל המודרני הפך להיות יותר ממי כבש ומי בישל. ישנם מאות גורמים אחרים שמשפיעים על המשחק לאורך 90 דקות ועשרות חברות הוקמו בשנים האחרנות בכדי לפצח את הקוד של הכדורגל. בפוטבול, כדורסל ובייסבול ישנם מספר נתונים המספרים על תפוקה אינדיבידואלית של שחקן כזה או אחר, אבל בכדורגל הנתנונים האלה עדיין לא מסוגלים לספר את כל הסיפור. הענף נמצא כרגע על סף פריצת דרך: מאמרים וספרים רבים נכתבים בנושא, וישנו תהליך עצום של איסוף נתונים בכדי למצוא את אותה נוסחה מנצחת. אך עקב היותנו הבלוג הראשון ובין היחידים בארץ שעוסק בנושא זה, רוב הנתונים יהיו רק על מכבי ולא נוכל להשוות אותם לקבוצות או שחקנים אחרים בארץ. זה חבל כי זה פוגע באיכות המידע, אבל זה המצב הנוכחי בשטח.

אולי בעזרת "מכביבול" נוכל לשנות קצת את הקונספט של תרבות הספורט הישראלית.

קריאה מהנה, ויאללה מכבי!