החוק הכי חשוב בליגת העל / יובל קליין

בשורה התחתונה זה 1 מ-6. מכבי שוב משלמת מחיר על קיץ הססני ואיטי. בעונה שעברה זה הביא להדחה מאירופה והשנה זה הביא לפתיחת פער מוקדם ממכבי חיפה. אם בשנה שעברה באמת לא היו סיבות לגרירת הרגליים, הפעם בחסות הקורונה ובעקבות הסיום המאוחר של הליגה, אפשר למצוא טיפה היגיון בהחלטות של ההנהלה. אבל - זה עדיין מרגיז ומרגיש מיותר מאוד.


יש חוק בליגת העל שלנו שהוא מאוד פשוט – האליפות ניתנת לקבוצה שזכתה בהכי הרבה נקודות וספגה הכי מעט שערים. בכל העשור הקודם זה עבד וראינו שהקבוצות של מכבי עם החלק האחורי היציב והטוב לקחו אליפות, בעוד שהקבוצות ששיחקו התקפי, עם קו הגנה גבוה וקישור יותר יצירתי (הקבוצות של בוס וג'ורדי) נשארו עם המקום השני. אז או שדוניס לא האמין למספרים האלה כשהצוות שלו עשה ניתוח של הליגה, או שהם למדו את זה רק עכשיו אחרי שני משחקים ללא ניצחון.


בני יהודה רשמה במוצ"ש 10 איומים על השער, שזה אותו מספר בדיוק כמו מכבי פ"ת במחזור הראשון. מדובר בעלייה של מצב אחד יותר מהממוצע של הקבוצה בעונה שעברה, אבל הפעם ההרגשה היתה אחרת. בני יהודה ומכבי פ"ת יכלו להגיע לרחבה שלנו בלי בעיה מיוחדת. הם הצליחו בהרבה מקרים למצוא שטחים פנויים בחלקים בין הקישור להגנה ובין ההגנה לשוער. שימו לב למספרים של שחקן העונה שעברה: דן גלזר ניצח רק 2 מאבקים הגנתיים מתוך 6 וסיים את המשחק עם 2 חטיפות בלבד (להזכירכם, ממוצע של 5.6 חטיפות בעונה שעברה). וזאת בעיה. אז נכון שעדיין אין בלם זר לצד טיבי, וצמד המגנים הבאר-שבעים לא בדיוק עוזרים פה, אבל ספיגת השערים קשורה גם להגנה הקבוצתית שירדה בכמה רמות מהאינטנסיביות של העונה שעברה.


כפי שגיל שלי ציין בפודקאסט האחרון, דוניס הגיב טוב במחצית עם כניסתם של דן ביטון ואייל גולסה, והמעבר למערך של 3 בלמים. זה פתר את הבעיה הנוספת של מכבי העונה – אין מי שיתן פס לתוך הרחבה מלבד דן ביטון. מכבי סיימה את המחצית הראשונה עם אפס מסירות מפתח. דור פרץ הוא לא שחקן כזה, עם ממוצע של מסירה אחת לרחבה בשנתיים האחרונות, וריקן התקשה הפעם מאוד לייצר משהו בצפיפות הכתומה. איילון בכלל מתקשה העונה לייצר מצבים לשחקנים אחרים (רושם ממוצע של פחות מ-3 מסירות לתוך הרחבה) ויוני היה באחד המשחקים האלה בהם הוא מטייל ואנחנו רק מקווים שייתן דקה אחת של קסם, שבלעדיה הוא לא שווה את חולצת ההרכב. הוא לא קיבל מסירה אחת בתוך הרחבה במשך כל המשחק. כרגע 50% מהאיומים של מכבי בליגה הגיעו מבעיטות מחוץ לרחבה.


לדן ביטון לקחו 6 דקות בלבד כדי לשים את איילון מול השוער אבל הילד החטיא ברשלנות. יכולת המסירה שלו, הכדורים החופשיים והלחץ שהוא עושה (הוא חטף את הכדור בגול ה-2) ממלאים את החוסרים של אצילי ומיכה מלבד כמות השערים של שחקן אפואל. כאן אנחנו נתקלים בבעיה השלישית – מי ישים את הגול? וכנראה שעדיין לא גילו לדוניס את התשובה, שניק בלקמן הוא לא הפתרון אלא הבעיה. אין שום סיבה שהוא יפתח על חשבון שכטר. שוב, זה שכר לימוד של דוניס על חשבון משחקים בעלי משמעות, במקום שישתפשף בגביע הטוטו ומשחקי אימון.


לסיום – ראינו במוצ"ש שלט של חברת פרסום שמציעה את האפשרות לפרסם על השער בין יציעים 7 ו-8. בשנה שעברה, חברת היכלי ספורט מכרה את השלט הזה לחברה של אוהד הפועל, שהציב שם את הלוגו האדום-לבן שלו, ככה שהיינו צריכים לסבול את הצבעים האלה בכל משחק בית שלנו. חברת היכלי הספורט חוטאת בדבר הכי גדול שמנהלי הספורט הישראלי נוהגים לחטוא בו, וזה הרצון להכניס כמה שיותר כסף מבלי להבין מיתוג, נראות והסתכלות ארוכת טווח. הרי הפתרון הכי הגיוני במקרה הזה הוא לייצר שלושה וילונות שכל קבוצה (מכבי, הפועל, בני יהודה) יכולה למכור לספונסרים שלה תמורת חלוקת רווחים עם חברת היכלי הספורט. השלט יצטרך להיות בצבעי הקבוצות בלבד, כמו שאנחנו רואים את השילוט ביציעי הפרמיירליג הריקים שם קבעו את זה כתקנון. אבל פה אין גג אז מה משנה השלט. היידה לסגר!

199 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול