9 דברים שלמדנו על מכבי / דובי יעקובוביץ'

אחרי ארבעה משחקים ביורוליג, שניים מהם תוך 48 שעות, אפשר כבר להסיק לא מעט מסקנות על מכבי ת"א מודל עונת הקורונה. המסקנות האלו נכונות לעכשיו אבל ההרגשה היא שלפחות רובן ימשיכו איתנו לעוד לא מעט זמן.

נתחיל במשהו חיובי. מכבי ת"א לא מסוגלת להישבר. בדיוק כמו בעונה שעברה, היא לא קבוצת שתקבל בראש, היא לא קבוצה שאפשר לגמור אותה ברבע אחד טוב או אפילו במחצית, היא לא קבוצה שתתרגש מפיגור דו ספרתי מוקדם או מאוחר. למעשה, מכבי ת"א נקלעה לפיגורים גדולים בכל אחד מארבעת המשחקים שלה עד עכשיו, אם זו הפתיחה הנוראית מול אלבה ובאיירן בבית או יתרון 11 נקודות לאולימפיאקוס באמצע הרבע השלישי בפיראוס, היא תמיד ידעה לצאת מזה ולהגיע לסיום משחק צמוד. הקרדיט על זה צריך להיות של כולם, החל מהמאמן שמוצא את ההרכב הנכון לרוץ איתו ולא פוחד לייבש בספסל את מי שגרם לו לנזק ועד השחקנים שנמצאים על המגרש ויש להם את הדרייב והאמונה.


ההכנה הבעייתית של מכבי ת"א פגעה בה, זה ברור. בעוד כל הקבוצות התחילו את היורוליג אחרי 8-9 משחקי הכנה וקבוצה שמתאמנת חודשיים, מכבי ת"א התחילה אותה עם 3 משחקי אימון מול קבוצות מקומיות, קבוצה שמתאמנת בקושי שלושה שבועות ושחקן אחד מרכזי שהגיע מאוד מאוחר. ורואים את זה, כי כשמכבי ת"א משחקת בהרכבים של השנה שעברה עם קלויארו והאנטר בעמדות המרכזיות בצבע, הדברים נראית מחוברים יותר. ניתן רק היה לתהות מה היה קורה אם מכבי ת"א היתה פותחת את ההכנה באמצע אוגוסט ומנחיתה פורוורד בתחילת הקיץ ולא בסופו.
כריס ג'ונס הוא רכז. אפשר להתווכח על האיכות שלו או על הסגנון אבל לכל מי שתהה - מדובר ברכז. 18 אסיסטים ו-7 איבודים ב-70 דקות זה נתון יוצא מהכלל לשחקן שבסה"כ מכיר את החברים שלו חודש. אם הציפיה של האוהדים היא לקבל רכז על או אפילו איזה נייט וולטרס שמשחק שונה לגמרי, אז כדאי שיעשה חישוב מסלול מחדש. מדובר בשחקן שמשחק לאט, מאד לאט, שאוהב להקפיץ ומגיע לסוף שעון ה-24 לא מעט פעמים אבל הוא גם מספיק אחראי כדי להוציא את התרגילים לפועל בכל מחיר ואם לא הולך אז יכולת האילתור שלו מספיק טובה בשביל לייצר נקודות. ג'ונס הראה ראיית משחק נהדרת בדקות שקיבל, הוא אוהב מאוד לדחוף את הכדור מהר קדימה במשחק הריצה, משהו שמכבי ת"א לא מצליחה לעשות כמעט בכלל. השילוב שלו עם האנטר, בראינט ובלייזר, שחקנים שמראים את עצמם כל הזמן, מוכיח שמדובר במישהו שכל הזמן מחפש את המסירה וחושב מסירה. אם הוא יוסיף לזה קליעה כמו שראינו במשחקים הראשונים, למכבי ת"א יש שחקן רוטציה מצוין שצריך לשחק לא פחות מ-22 דקות לערב.


כשמכבי בצרות והזמן הולך ואוזל, וילבקין לוקח. זה יכול ללכת טוב, זה יכול ללכת רע אבל הוא לוקח וזה טוב וחשוב שיש סקורר כזה בקבוצה שגם מבין את המעמד שלו ומנהיג את הקבוצה בצד המקצועי, לוקח אחריות ומזיז הצידה. מצד אחד, הוא עושה את העבודה מצוין ברבע האחרון אבל מצד שני בשלושת המשחקים שזה קרה, מכבי ת"א הפסידה בשורה התחתונה, קצת דומה למה שקורה עם צסק"א ומייק ג'יימס לאחרונה. אין בעיה עם זה שוילבקין לוקח על עצמו את המשחק הרגעים המכריעים, הוא כבר הוכיח שהוא עושה את זה מצוין אבל אם זה יהפוך לטריק שכולם יבינו, מכבי ת"א תמשיך להפסיד ולא בגללו. הצוות המסייע חייב להיות שם, חייב לייצר יותר אפשרויות התקפיות לוילבקין.אני ממשיך לתהות על קנקנו של טיילר דורסי והאם הוא באמת שחקן ששייך לרמות האלו. לפעמים, הרצון והיכולת מתנגשים ואין ספק שדורסי מאוד רוצה אבל היכולת ההגנתית שלו במשחקי פתיחת העונה עד עכשיו היתה נוראית. היריבה מנצלת את העובדה שדורסי מתעקש לא להחליף בחסימות, עובר מתחת, מאחר וחוטף חדירות ושלשות על הראש. יחד עם הבעיה הגדולה של מכבי בהגנת הפיק אנד רול בצבע, נוצר מצב ששחקני היריבה מוצאים לעצמם מצבים נוחים מאוד כשדורסי ואחד הקרואטים מעורב במהלך. טיילר הוא קלעי מחונן שכמעט את כל הזריקות הוא מייצר לעצמו, הקבוצה לא עובדת בשבילו כמו שהיא עובדת בשביל וילבקין וכרגע הנוכחות שלו במגרש מזיקה למכבי יותר מאשר מועילה. טיילר דורסי הוא שחקן שמכריח, שחקן שמכריח חייב להיות סקורר על, כמו וילבקין, ג'יימס ודומיהם. רק אז העובדה שהוא מכריח יכולה להפוך להצלחה. שחקן שמכריח ואין לו את היכולת - הוא מזיק.


דראגן בנדר לא נראה כמו שחקן כדורסל כרגע. למען האמת, לאוהדי מכבי ת"א שלא ממש רואים NBA הוא לא נראה שחקן כדורסל מאז ומעולם, לפעמים אתה לא מצליח להבין איך כל העולם המקצועי הגדול שם מעבר לים רואה משהו שאתה פשוט לא רואה. האם המלך הוא עירום? האם כולם אכלו את הבלוף? שאלה שקשה מאוד לענות עליה בשלב הזה. הסיטואציה היא הדבר החשוב ביותר עבור שחקן כדורסל. מי משחק לצידו, מי המאמן, מה שיטת המשחק שלו, מה רמת הבטחון, מה כמות הדקות שהוא מקבל ועוד עשרות אלמנטים שמכריעים את היכולת וההצלחה של השחקן. מכבי ת"א צריכה לתת לבנדר את כל מה שהיא יכולה כדי לקבל ממנו תוצרת אבל אסור לה בתכלית האיסור שזה יבוא על חשבון הניצחונות. הדקות של בנדר אתמול מול אולימפיאקוס היו כ"כ מזעזעות שיתכן שבקונסטלציה מסוימת הם עלו למכבי במשחק. ראינו ממנו דקות טובות והרבה אופטימיות במשחק מול צסק"א מוסקבה, בעיקר בצד ההגנתי. בואו נקווה שהשימוש בו יהיה נכון ולא מוכרח.


האופי של עוז בלייזר לא יתן לו להיות נער פוסטר במכבי ת"א. גם אם הזריקה לא נכנסת, הוא יקח עוד ולא יפחד, גם אם הוא יצטרך לתרום 4 עבירות מהירות הוא יעשה את זה כי הוא מבין שאין לו את היכולת להתמודד עם שחקנים מסוימים (וגם יאניס יבין את זה בקרוב). היכולת של בלייזר לנוע בלי כדור, לעזור לגארדים עם עוד אופציית מסירה ולזהות מתי יש נתיב לטבעת היא מהמשובחות שיש לכדורסלן ישראלי להציע ובמובן הזה הוא אפילו מזכיר את עמרי כספי. אם רק יאניס יבין את החולשות של בלייזר ברמה ההגנתית (גבוהים וחזקים כמו שנגליה -לא, גארדים לא מהירים - כן) אז הוא יוכל לשחק בעמדה 3 ביורוליג בצורה טובה.

הפציעות קריטיות. לא דווקא בגלל מי שפצוע אלא בגלל שפתאום נראה שהסגל של מכבי ת"א קצר. אם בנדר משחק ככה, בלייזר זה יום כן יום לא וסנדי כהן יכול לשחק רק בצד אחד של המגרש וגם זה לפעמים לא מספיק טוב, מכבי ת"א נשארת עם סגל של 7 שחקנים שבאמת משחקים כדורסל, או 8 אם בלייזר מגיע. זה כלום, זה יכול להצליח במשחק אחד או שניים אבל לאורך זמן ובמודל של הליגה הזו והצפיפות והעומס שלה זה משהו שיפגע במכבי. ראינו אתמול את אולימפיאקוס משחקת ברוטציה של 10 שחקנים שהשחקן שקיבל הכי מעט דקות היה אוקטביוס אליס (הסנטר הפותח) ששיחק 11 דקות. זה הבדל מהותי וקריטי בין הקבוצות. מכבי ת"א חייבת לקבל בחזרה כמה שיותר מהר את יובל זוסמן, דיברתולומיאו ובשאיפה גם עמרי כספי כדי להצליח להתמודד מול קבוצות עמוקות יותר.


ולבסוף, אנטה ז'יז'יץ'. היו הרבה ציפיות ממנו בקיץ ובצדק, מדובר בשחקן שהפוטנציאל שלו נושק לשמיים אבל האם זה מה שמכבי ת"א צריכה? יאניס ספירופולוס משחק בסגנון אחר לגמרי ממה שהקרואטי מביא. לפחות בנתיים אנחנו לא רואים את היכולת של ז'יז'יץ' עם הגב לסל, מבחינת אתלטית הוא כמעט ולא קופץ, החמישיות איתו משיגות הרבה פחות ריבאונדים מהיריבה (במיוחד בהגנה) ואולי החלק הכי בעייתי - הוא מחטיא ממצבים נוחים, מצבים שסנטר טוב מתחת הסל לא יכול להחטיא מהם. אנטה לא מראה אגרסיביות בכלל, הוא נראה עייף ושביר מול הסנטרים האתלטים שהוא מתמודד מולם וזה לא יכול להיות תחליף לטאריק בלאק או לדקות שהאנטר על הספסל. כרגע לפחות, הציפיות שלי מאנטה ז'יז'יץ' ירדו למינימום האפשרי. אז כן, הוא יכול לתת משחק טוב עם קצת ריבאונד התקפה וצבירת נקודות מהירה אבל להרגשתי זה לא יכול להיות הסנטר הפותח של מכבי ת"א של יאניס ספירופולוס. לא במשחק המהיר שהוא מנסה להנחיל, לא בתרגילי השורט רול שראינו בשנה שעברה, לא במשחק העומד. אם נשאר קצת כסף במכבי אולי כדאי להתחיל לחפש עוד שחקן שיתן משהו בעמדה הזו, ולאו דווקא אמארה סטודמאייר.

245 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול